Podłogi drewniane można układać dopiero wtedy, gdy na budowie zakończono wszystkie mokre prace, a ściany, stropy, tynki i wylewki są zupełnie suche. Powinna być położona glazura i terakota, pomalowane pierwszy raz ściany. Wszystko po to, aby za wcześnie przywieziony i ułożony parkiet nie wchłonął wilgoci. W tradycyjnie murowanym domu naprawdę nie warto się spieszyć z układaniem parkietu. Budynek musi być suchy i ogrzany, inaczej łatwo zmarnować materiał i pieniądze.
Parkiety dwuwarstwowe układa się tak samo jak tradycyjne. Na równym, płaskim i stabilnym podłożu montaż parkietu nie powinien sprawiać żadnej trudności. Gdy podłoże jest nierówne, trzeba ułożyć specjalną masę wyrównującą.
Jeśli podłoga znajduje się bezpośrednio na gruncie lub nad nieogrzewanym garażem albo pralnią, mogą wystąpić problemy. W takiej podłodze powinna być izolacja przeciwwilgociowa, która oddzieli parkiet od podłoża.
Kiedy posadzka ma być ułożona nad ogrzewaniem podłogowym, warto pamiętać, że temperatura powierzchni parkietu powinna być wyrównana i w żadnym miejscu nie może przekraczać 27 st. C. Parkiety warstwowe to najlepszy wybór dla podłogi przeznaczonej na ogrzewania podłogowe.